Na počátku byla… kreativita 

Zakladatel a otec koučovacího přístupu – Timothy Gallwey byl nesmírně tvořivým člověkem. To mu pomohlo objevit zcela nový přístup k lidem, kteří se učili tenis a golf. Pak byl ale postavený před heroický úkol – jak vnést tento přístup do amerických korporací. Nebýt jeho až nezkrotné kreativity, s níž dokázal čelit rigiditě tehdejšího amerického korporátního prostředí, koučink by se možná nenarodil. To „zažehlo“ plamen tvořivosti, který se dál pod novým jménem začal šířit.

Naše První a Druhé já 

Timothy Gallwey vytvořil teorii našeho Prvního a Druhého já. Naše První já je v jeho podání hlídačem, který nás omezuje, a Druhé já je svobodné tvořivé já, které se dostane ke slovu, když se nám podaří naše První já ”nechat v čekárně”.

Jak nebýt rigidní 

Koučování je velmi mladé povolání a postupně si hledá své místo ve společnosti. Různé výcviky učí budoucí kouče používat určité postupy a techniky a dodržovat určitá pravidla. To je naprosto v pořádku, ale někoho to může svazovat. Jeho První já pak klade Druhému já zbytečné překážky – a nepomáhá tím koučovi ani jeho klientům.

Navázání na živou tradici 

Gestalt přístup je ve své podstatě tvořivým procesem, který v situaci tady a teď hledá cesty, které – slovy Galloweye – pomáhají Druhému já klientů najít cestu k jejich vlastním zdrojům a přijít na způsob, jak svou současnou situaci co nejlépe vyřešit, jak mohou tvořivě a přitom úspěšně jednat.

Experimenty 

Tento přístup podporuje použití jednoho ze základních nástrojů Gestalt přístupu – experimentů. Klient si může vyzkoušet různé způsoby jednání. Důležité je, že je zkouší na úrovni celostního prožitku – pomocí svých představ, emocí a zejména tělesného uvědomění. V bezpečném prostředí si tak může zkoušet i nebezpečné věci, aby se z nich poučil a rozhodl se, že tudy jít nechce. Ale současně mu to ukáže nové možnosti, které ho předtím nenapadly.

Efektivita práce s experimenty 

Experimenty mají ještě jednu výhodu – o nějaké situaci můžeme dvě hodiny povídat a nikam se nedobereme, nebo můžeme vyzkoušet experiment, který nám i díky vnímání neverbální energie a prožívání během tří minut ukáže realitu i naše možnosti v ní.

“Prvních já” je víc 

Jako zkušení Gestalt průvodci víme, že omezujících podosobností máme v sobě víc – nejčastěji se v naší kultuře setkáváme s Nárokovačem, Pohaněčem a Vnitřním kritikem. Pokud se nám povede všechny tři ”nechat v čekárně“, ožije klientova spontánní tvořivost, kterou můžeme účinně podpořit.

I vy se můžete stát Gestalt koučem 

Dá se tento přístup naučit? Předem upozorňuji, že není pro každého. Ale pokud máte v sobě živý alespoň kousek vašeho svobodného vnitřního dítěte, které si umí hrát a prožívat radost, můžete se to naučit a pomáhat předávat radost ze života i svým klientům.